Vesti i događaji

Вести за све студенте
RSS
1
 
Апр
 
2022

Предавање проф. др Данијеле Стефановић ”Видим дивне ствари – читам о дивним стварима” поводом два века египтологије биће одржано у Атријуму Народне библиотеке Србије у четвртак 7.4.2022. године.

Година 2022. важна је за египтологију због два велика јубилеја – век од открића Тутанхамонове гробнице и два века од дешифровања хијероглифског писма (што се данас у египтологији сматра и утемељењем дисциплине као науке).

Захваљујући минуциозном раду и анализи текстова сачуваних на Розетском камену (декрет из 13. године Птолемеја V, то јест из 196. год. пре н.е., упућен конгрегацији свештеника из Мемфиса, написан је на средњоегипатском хијероглифским писмом, на демотици демотским писмим и на грчком алфабетом) Жан Франсоа Шамполион (1790–1832) је успео да препозна основне постулате староегипстаког језика и хијероглифског писма и започне рад на њиховом дешифровању (који, у извесним елементима, и данас траје). Године 1822. Шамполион је објавио публикацију насловљену Леттре à М. Дациер релативе à л’алпхабет дес хиéроглyпхес пхонéтиqуес у којој су по први пут знаци хијероглифског писма систематизовани, а фонетске вредности једноконсонаната дате у корелацији са грчким и демотским фонемама. Дешифровање хијероглифског писма један је од највећих лингвистичких подухвата свих времена. Првих дана месеца новембра 1922. британски археолог Хауард Картер (1873–1939) открио је степениште које је водило до гробних одаја фараона Тутанхамона у Долини краљева на западној обали Нила у Египту. Крајем истог месеца, Катер и лорд Карнарвон ушли су у спољену комору владарске гробнице нашавши је, на своје велико изненађење, запечаћену и нетакнуту. Картерова реченица „видим дивне ствари“, као одговор на Карнарвоново питање, ушла је у анале египтологије. Откриће Тутанхамове гробнице, до данас једине нетакнуте владарске гробнице на простору античког Египта, сматра се највећим археолошким постигнућем XX века.

Иако је египтологија на Универзитету у Београду скромно заступљена, постоје добри разлози за обележавање два поменута јубијела пре свега захваљујући раду академика Николе Вулића. Катедра за историју старог века на Великој школи у Београду основана је 1897. године и све до 1930. године деловала је у оквиру Одељења за класичну филологију. Никола Вулић је био њен управник од оснивања до 1938. године. У оквиру наставе Опште историје старог века Вулић је предавао и историју источних народа “по један сат недељно”.

У збирци Николе Вулића, која се данас чува у фонду рукописа и заоставштина Народне библиотеке Србије, налази се и рукопис насловљен Мисирска историја (НБС, Р 382/1). Реч је о припремама за предавања за летњи семестар 1898/9.

Мисирска историја не само да представља један од прворазредних извора за историју античких студија у Србији, али и наставног процеса на Великој школи, већ осветљава и Вулићеву ерудицију на пољу које није било примарно у погледу његових интересовања, али чију је важност као дела античког света јасно разумео. Поменуто становиште исказано је у уводном одељку Вулићеве скрипте Историја старог века, настале после 1900. године и штампане у литографији Косте М. Бојковића у Београду: НАРОДИ КОЈЕ ПРОУЧАВА СТАРА ИСТОРИЈА. (Историја старог века, по предавањима Г. Др. Вулића, Београд с.а, 137)

Релевантна и актуелна знања која су научној јавности из домена египтологије крајем XИX века била позната, Вулић је ревносно преносио својим студентима. Користећи оновремене најрелевантније студије (на које се позива говорећи о историји Египта и које ће се наћи у поставци) Вулић је подучавао не само о политичкој историји, већ и о проблемима хронологије, питањима друштвене структуре, државног уређења, културе и религије.

У Историји старог века, на страницама од 140. до 148. Вулић је изложио и постојећа знања о староегипатском језику и хијероглифском писму, што уједно чини и најстарији, данас познат, приказ језика и писама династичког Египта на српском језику.

Предавања академика Вулића на Коларчевом народном универзитету често су била посвећена и археолошким ископавањима. Тако је са великим узбуђењем говорио и о открићу Тутанхамонове гробнице о чему је детаљно известила и Политика (бр. 5737, 12.04.1924. ). На основу новинског приказа закључује се да је београдској публици било предочено све што се до тог тренутка знало о открићу. Колика је велика била заинтересованост публике сведочи чињеница да је, зног оних који нису успели да уђу у салу, предавање сутрадан морало бити поновљено.

Обележавајући поменуте јубилеје, Народна библиотека Србије и Филозофски факултет Универзитета у Београду изложбом Видим дивне ствари – читам о дивним стварима (два века египтологије) и пратећим програмом придржују се европским и светским институцијама.


31
 
Мар
 
2022

30
 
Мар
 
2022

пролетос при Центру за библијску филологију и херменеутику

ΓΕΝΕΣΙΣ: разговори о Књизи Постања

воде
проф. др Војин Недељковић
проф. др Родољуб Кубат

Разговор пети – о Кајину и Авељу
(Пост. 4.1–16)


уторак 5. априла у 18h30 на Одељењу за класичне науке
Капетан Мишино здање, десно, други спрат




29
 
Мар
 
2022

ОБАВЕШТЕЊЕ О ВРЕМЕНУ И МЕСТУ ОДРЖАВАЊА ИЗБОРА ЗА СТУДЕНТСКИ ПАРЛАМЕНТ УНИВЕРЗИТЕТА И ВРЕМЕНУ, МЕСТУ И НАЧИНУ ПОДНОШЕЊА ПРИЈАВЕ ЗА УЧЕШЋЕ НА ИЗБОРИМА ЗА СТУДЕНТСКИ ПАРЛАМЕНТ УНИВЕРЗИТЕТА У БЕОГРАДУ

Избори за Студентски парламент Универзитета у Београду ће се одржати дана 13. априла 2022. године у периоду од 10 до 18 часова у холу првог спрата Филозофског факултета.

Студенти Филозофског факултета могу поднети пријаве за учешће на изборима за Студентски парламент Универзитета у Београду радним данима од среде 30. марта до уторка 5. априла у периоду од 11 до 13 часова у холу првог спрата Филозофског факултета.

Студенти који желе да се пријаве на учешће на изборима подносе кандидатуру лично. Кандидатура се подноси предајом попуњеног Обрасца_01 који у прилогу садржи оригинал уверење о редовном студирању на Филозофском факултету. Образац_01 ће бити доступан и на месту подношења кандидатуре.

Одлука о времену и месту одржавања избора, Обавештење о времену, месту и начину подношења и садржају пријаве за учешће на изборима за Студентски парламент Универзитета у Београду, Одлука о избору заменика председника Бирачког одбора и Образац_01 се налазе у прилогу вести.



28
 
Мар
 
2022

На седници Студентског парламента Филозофског факултета одржаној 26. марта 2022. године је донета одлука да се за чланове Бирачког одбора за спровођење избора за Студентски парламент Универзитета у Београду бирају:

1. доц. др Наташа Јовановић Ајзенхамер (председница Бирачког одбора);
2. Милош Симеуновић;
3. Немања Анђеловић.

Одлука о избору чланова Бирачког одбора се налази у прилогу вести./p>

28
 
Мар
 
2022

Одлука о расписивању избора за Студентски парламент Универзитета у Београду за мандат у трајању од октобра 2022. до октобра 2024. године и прилози те одлуке се налазе у прилогу.



25
 
Мар
 
2022

Обавештавају се студенткиње и студенти Универзитета у Београду – Филозофског факултета да ће се у суботу 2. априла 2022. године с почетком у 15h одржати дебатни турнир у амфитеатру „Георгије Острогорски“ на тему актуелног сукоба у Украјини.

Дебата, британског парламентарног формата прва је у низу у организацији Студентског парламента Универзитета у Београду – Филозофског факултета.

Потпредседништво за науку Студентског парламента припремило је Дебатни прирчник са свим правилима по којима фунцкионише овај формат универзитетске дебате.

Заинтересовани студенти могу послати кратку биографију и контакт телефон на следеће e mail адресе: tamarasenic7@gmail.com; msimeunovic.ff@gmail.com.

Пријава за учешће у дебати траје од 25.03. до 29.03.

Одабрани студенти ће бити контактирани у догледно време.

Дебатни приручник се налази у прилогу вести.”



24
 
Мар
 
2022

пролетос при Центру за библијску филологију и херменеутику

ΓΕΝΕΣΙΣ: разговори о Књизи Постања

воде
проф. др Родољуб Кубат
проф. др Војин Недељковић

Разговор четврти – о Паду човекову
(Пост. 3)


уторак 29. марта у 18h30 на Одељењу за класичне науке
Капетан Мишино здање, десно, други спрат




22
 
Мар
 
2022

Априлски апсолвентски рок биће одржан у периоду од 18.4. до 21.4.

Пријава испита је од 04.04. до 07.04.2022. године.

Одлуку можете погледати у прилогу вести.



21
 
Мар
 
2022

Тридесет седма трибина у оквиру циклуса Није Филозофски ћутати одржаће се на Филозофском факултету Универзитета у Београду 25.3.2022. године од 19:00 часова.

ИЗБОРИ СЕ!

Ми смо ти који одлучују! Моћ је у рукама грађана који бирају власт! Свако од нас има привилегију, обавезу и одговорност да бира правац којим иде наша земља. Здравство, школство, загађење, путеви и железнице су политичка питања и дужни смо да на њих утичемо. Сваки глас је важан! Избори се!

Говоре: Зоран Кесић (24 минута са Зораном Кесићем), Даница Поповић (професорка Економског факултета Универзитета у Београду), Јанко Баљак (редитељ и професор Факултета драмских уметности), Весна Ракић Водинелић (професорка права у пензији), Горан Марковић (редитељ и професор емеритус Факултета драмских уметности), Дубравка Стојановић (професорка Филозофског факултета Универзитета у Београду, модераторка)

Одржавањем циклуса трибина Није Филозофски ћутати - на којима наставници и сарадници Факултета са својим гостима из других високошколских установа, уметницима, научницима и јавним личностима расправљају о најактуелнијим друштвеним, културним и политичким темама - Филозофски пружа отворену подршку слободи говора у Србији и придружује се грађанским настојањима за успостављањем демократског друштва.




1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70
↑↑↑